5 modeli butów wspinaczkowych – od amatorskich do butów dla zaawansowanych

5 modeli butów wspinaczkowych - od amatorskich do butów dla zaawansowanych

Rzepy, baletki czy wiązane? Z miękką czy sztywną podeszwą? W kształcie bardziej symetrycznym czy asymetrycznym? Jakie buty wybrać, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę ze wspinaczką, a na co zwracać uwagę, gdy posiadasz już doświadczenie i wybierasz coraz trudniejsze drogi? Podpowiadamy na przykładzie legendarnych modeli.

Rzepy, wiązane czy baletki – typ wiązania a poziom zaawansowania

Jednym z głównych podziałów butów wspinaczkowych jest ten, który wyróżnia sposoby wiązania. Masz więc do wyboru buty wiązane, zapinane na rzepy lub wsuwane, nazywane baletkami. Jeśli jesteś początkującym łojantem i trening odbywasz na dosyć łatwych ściankach, to wybór wiązania zależy głównie od indywidualnych preferencji. Każde z nich sprawdzi się równie dobrze.

Najbardziej klasyczne buty wspinaczkowe, czyli sznurowane, zapewniają idealne dopasowanie, ale dłużej się je zakłada. W baletkach masz najmniejszą możliwość dopasowywania obuwia (zwłaszcza gdy się “rozbiją”), ale ich zakładanie jest bardzo szybkie. “Złotym środkiem” okazują się być buty na rzepy, które zakłada się również szybko i mają one możliwość precyzyjnego dopasowania.

Większe wymagają mają Ci, dla których sztuczna ściana jest polem walki. Na zawody wspinaczkowe mało kto wybiera baletki, a jeśli są to zawody na czas i każda sekunda jest ważna, to najlepiej sprawdzają się buty zapinane na rzepy. Z kolei Ci, dla których najważniejsze jest perfekcyjne dopasowanie, mogą też stawiać na buty wiązane.

Podobnie jest w przypadku wspinaczki skałkowej. Górskie buty wspinaczkowe muszą być przede wszystkim dostosowane do typu wspinaczki i rodzaju skały. W przypadku dłuższych, zróżnicowanych tras idealnie sprawdzają się “rzepy”. Wystarczy bowiem tylko jedna ręka, by móc poluzować lub wzmocnić wiązanie. Niemniej jednak są też miłośnicy butów wiązanych, dla których priorytetem jest jak najbardziej precyzyjne dopasowanie, nawet kosztem możliwości manipulacji przy mocy wiązania podczas wspinaczki.

Sztywne czy miękkie modele butów wspinaczkowych?

Kolejne główne rozróżnienie związane jest z rodzajem podeszwy. Istnieją modele butów wspinaczkowych dosyć twarde, średnie i miękkie. Tutaj wybór jest łatwy – dla początkujących przeznaczone są buty z twardą podeszwą. Dopóki stopa, a nawet poszczególne jej elementy, nie jest odpowiednio wyćwiczona, to nie ma co porywać się na obuwie przeznaczone dla osób zaawansowanych. Używając butów twardszych, siła nacisku na poszczególne części stopy rozkłada się bardziej równomiernie, bo zapewniona jest lepsza stabilizacja. W przypadku miękkiej podeszwy często obciążenie skierowane jest na dwa palce stopy, a czasem wyłącznie na jeden. By móc sobie pozwolić na takie buty, trzeba posiadać naprawdę świetnie wyćwiczoną stopę.

Kształt butów wspinaczkowych – jakie modele dla amatorów a jakie dla zaawansowanych?

Kształt butów do wspinaczki w dużej mierze decyduje o tym, dla kogo są one przeznaczone. Najbardziej uznani producenci, czyli przede wszystkim La Sportiva, Ocun i Evolv, formują kopyto butów podobnie. Co ciekawe – La Sportiva to marka, której zawdzięczamy przełom w produkcji butów wspinaczkowych. Jej legendarne modele już od 20 lat są jednymi z topowych butów wspinaczkowych. Jaki kształt butów wybrać? O porady poprosiliśmy specjalistów ze sklepu turystycznego E-Pamir.

Buty symetryczne dla początkujących

Dla osób początkujących przeznaczone są buty wspinaczkowe, które można określić jako “płaskie”. Różnica w poziomie pomiędzy częścią przednią a tylną buta jest niemal niewidoczna. To sprawia, że stopa nie jest wygięta. Przykładem tego typu obuwia jest model Tarantula marki La Sportiva. Plusem tego typu modelu jest większa wygoda, a także lepsza stabilizacja dla całej stopy. Minusem – gorsza precyzja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj