Dieta lekkostrawna – przepisy, zasady, jadłospis, efekty i wskazania

Dieta lekkostrawna - przepisy, zasady, jadłospis, efekty i wskazania

Lekka dieta to dobra sprawa. Wiele osób docenia takie lekkie i smaczne jedzenie. Dieta lekkostrawna opiera się na potrawach lekkich, smacznych i nietłustych. Są to dania dla osób cierpiących na problemy z żołądkiem, wątrobą lub chcących schudnąć. Taka dieta jest godna stosowania przez długi czas, a nieraz nawet przez całe życie.

Najlepsze zasady diety lekkostrawnej:

  • regularne spożywanie posiłków jest ważne;
  • należy jeść 4-5 posiłków dziennie;
  • posiłki powinny być gotowane na parze lub tradycyjnie;
  • należy unikać smażenia;
  • nie wolno jeść potraw mocno przyprawionych;
  • błonnik jest potrzebny, warto jadać go, ale nie za dużo, bo nadmiar błonnika spowalnia trawienie.

Dieta lekkostrawna – przepisy i wskazania

Podczas lekkiej diety jada się zupy lekkie, bez śmietany i boczku, pieczywo chrupkie lub gruboziarniste. Do tego sery białe, chude, z żółtego sera należy zrezygnować. Najlepiej jadać warzywa gotowane tradycyjnie lub na parze, bez tłuszczu. Smażone warzywa, kiełbasy i mięsa podczas diety lekkostrawnej nie są w ogóle podawane. Sosy i zasmażki idą w odstawkę, dania mają być lekkie. Alkoholu nie powinno się pijać, ponieważ on także ma kalorie.

Jadłospis diety lekkostrawnej

Przykładowy jadłospis diety lekkostrawnej na jeden dzień.

Śniadanie – płatki jaglane z bananami, malinami lub borówką amerykańską; sok z pomarańczy lub zielona herbata do popicia

II śniadanie – pieczywo chrupkie posmarowane białym serkiem z chudą wędliną i pomidorem obranym ze skórki

Obiad – zupa krem z dyni + pulpeciki drobiowe

Deser – sałatka owocowa z nektarynek, mandarynek i suszonych śliwek polana jogurtem naturalnym;

Kolacja – gotowane na parze piersi z kurczaka ze szpinakiem i kaszą kuskus

Dieta lekkostrawna wskazania i zalecenia

Dzienny jadłospis nie powinien mieć 1500 kalorii, dlatego warto taką dietę stosować, bo pozwala ona odpocząć żołądkowi oraz dobrze schudnąć. Niejedna osoba dzięki diecie doskonale chudnie i wygląda znakomicie. Warto zatem zadbać o stosowanie wspaniałej i lekkiej diety. Dieta lekkostrawna jest idealna dla osób starszych i schorowanych, odciąża żołądek i jest bardzo zdrowa.

Na takiej diecie człowiek odzyskuje zdrowie i siły, czuje się optymalnie. Wiele osób wybiera taką dietę, aby wrócić do formy po chorobie. Taka dieta mogłaby być także stosowana w placówkach szpitalnych. Po karnawale czy świętach taka głodówka jest znakomita dla człowieka, ponieważ pozwala odpocząć po ciężkostrawnym i obfitym jedzeniu.

Niejedna osoba marzy o takiej diecie, która na pewno sprawi jej przyjemność i stanie się sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Dziennie należy pić co najmniej 2 litry wody mineralnej niegazowanej, która na pewno poprawi metabolizm.

Dieta lekkostrawna – przepisy, zasady, jadłospis, efekty i wskazania
5 (100%) 1 vote

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here