Od czego zacząć naukę jazdy na nartach?

Od czego zacząć naukę jazdy na nartach?

Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

Zima to idealny czas na uprawianie wielu sportów. Jednym z najpopularniejszych jest jazda na nartach, która niewątpliwie przyczynia się do zwiększenia naszej kondycji fizycznej. Oprócz zalet zdrowotnych, jest również świetną zabawą na świeżym powietrzu, najczęściej w otoczeniu najbliższych osób. Niektórzy obawiają się swojej pierwszej jazdy. Tak jak w każdym sporcie, należy rozpocząć od podstaw, które gwarantują odpowiednie przygotowanie oraz pierwsze doświadczenie.

Nauka jazdy na nartach – pierwsze kroki

Stawiając pierwsze kroki w jeździe na nartach:

  • wybierzmy odpowiednie miejsce – unikajmy stromych gór, na których łatwo o poważny wypadek. Warto zadbać o zdrowy rozsądek i przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.
  • Przed rozpoczęciem jazdy na nartach zadbajmy o swoją kondycję fizyczną np. poprzez regularne spacery, czy treningi cardio. Zminimalizujemy również ryzyko kontuzji.
  • Nie zależy ćwiczyć jazdy z kijkami – może to okazać się nieprzyjemne w skutkach, a nawet doprowadzić do tragedii. Odruch w trakcie upadku nakazuje, by podeprzeć się rękoma
    – może to doprowadzić do wbicia kijów w brodę.
  • Warto poćwiczyć bezpieczne upadki.
  • Nie uczmy się jazdy na własną rękę. Rady specjalisty są bezcenne – wskażą nam ewentualne błędy, a w razie upadku umożliwi on nam asekurację.

Nauka jazdy na nartach a poprawna pozycja

Pozycja powinna być przede wszystkim swobodna. Unikajmy sztucznej, sztywnej postawy.
Na początku nauki powinniśmy zadbać, aby narty znajdowały się odrobinę szerzej, niż biodra. Kolana powinny być ugięte, skierowane do przodu. Należy przenieść ciężar ciała na dzioby nart. Podczas zjazdu, ręce powinny znajdować się z boku, blisko ciała. Nie należy trzymać ich przed sobą, gdyż grozi to utratą równowagi i wysokim prawdopodobieństwem upadku.

Pierwszą techniką dla nowicjusza jest tzw. technika zjazdu pługiem. Polega na ustawieniu nart kątem do siebie w taki sposób, że tyły są od siebie oddalone, a dzioby zbliżone. Jest przydatna również podczas hamowania. Obie narty powinny być równo obciążone.

Nauka jazdy na nartach – skręcanie

Kolejną techniką, którą powinna opanować osoba rozpoczynająca swoją przygodę z jazdą na nartach jest skręcanie na nartach – najprostszy sposób to naciskanie obiema rękami jedno z kolan: nacisk na prawą nartę – zakręt w lewo, a na lewą – zakręt w prawo.

Po opanowaniu powyższych technik należy zapoznać się z techniką jazdy równoległej, która umożliwi nam jazdę na krawędziach w skos stoku.

Nauka jazdy na nartach – podsumowanie

Jazda na nartach to ogromna frajda dla całej rodziny. Pamiętajmy jednak o swoim bezpieczeństwie i dążmy do celu małymi krokami – bez ryzyka. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam nie tylko na lepsze efekty pracy, ale i uniknięcie wielu wypadków i kontuzji.

nauka jazdy na nartach, jazda na nartach nauka, narty biegowe nauka, stoki do nauki jazdy na nartach, zieleniec nauka jazdy na nartach cennik, wczasy z nauką jazdy na nartach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj