Trening obwodowy, funkcjonalny i trening na masę – charakterystyka

Trening obwodowy, funkcjonalny i trening na masę - charakterystyka

Trening obwodowy, funkcjonalny czy na masę? Czym się różnią i co kryje się pod każdym z pojęć? Osoby, które zaczynają walkę o dobrze zbudowane ciało czy zrzucenie zbędnych kilogramów, mogą mieć z tymi pojęciami problemy. Różnice pomiędzy każdym z nich są kluczowe i warto je poznać, by potem odpowiednio dobrać trening, który jest dla nas najodpowiedniejszy.

Trening obwodowy

Trening obwodowy łączy ćwiczenia redukujące tkankę tłuszczową z tymi wzmacniającymi mięśnie całego ciała. Najlepiej nadaje się dla początkujących, ponieważ nie obciąża organizmu tak bardzo, jak pozostałe rodzaje treningów. Może być wstępem do późniejszego treningu funkcjonalnego. Dzięki niemu możemy wzmocnić siłę mięśni, wysmuklić sylwetkę lub poprawić wytrzymałość. Charakterystyczne dla tego rodzaju treningu jest intensywność ćwiczeń, ponieważ musimy wykonywać je jedno po drugim. Ważne jest też to, że należy zmieniać partię aktualnie ćwiczonych mięśni, aby nie dopuścić do ich nadmiernego obciążenia. W miarę potrzeb można zwiększać ilość ćwiczeń i serii w obwodzie.

Trening funkcjonalny

W trening funkcjonalnym najbardziej liczy się tempo i ilość powtórzeń. Za przykład można podać popularny ostatnio crossfit. Głównym założeniem jest wykonywanie ćwiczeń, które powtarzają się na co dzień. Nie służy budowaniu masy mięśniowej, powinny go wybrać osoby, których celem jest lepsza sprawność, poprawienie motoryki i koordynacji. Jest idealny do spalania tkanki tłuszczowej, a także do poprawy metabolizmu. Polecany jest też sportowcom na przełamanie stagnacji treningowej – to ważne, aby urozmaicać wykonywanie regularnie ćwiczenia. Trening może być wzbogacony specjalnym sprzętem (m.in. hantlami, sztangami, stepem, gumami obciążeniowymi).

Trening na masę

Inaczej nazywany siłowym, jest najbardziej obciążającym ze wszystkich omawianych rodzajów treningów. Jak nazwa wskazuje jego głównym założeniem jest wypracowanie masy mięśniowej. Cel ten osiąga się poprzez pracę z ciężarami, które stopniowo się zwiększa. Używa się w nim hantli oraz sztang. W ćwiczeniach zwraca się uwagę, by angażowały więcej, niż jeden mięsień – pozwala to osiągnąć szybsze efekty i zmusza je do cięższej pracy. Optymalnie należy trenować każdą partię mięśni raz w tygodniu. Równie ważne jak ćwiczenia jest odpowiednia dieta – dla mięśni dobre jest przede wszystkim biało i węglowodany. Przy tak intensywnym treningu istotna jest też regeneracja. Wskazane jest 8 godzin snu (minimalnie 6). Stanowi to optymalny czas, kiedy mięśnie mogą odpocząć (a tym samym urosnąć).

trening obwodowy, trening funkcjonalny, trening obwodowy w domu, trening obwodowy co to, trening obwodowy plan, trening na masę, trening funkcjonalny ćwiczenia, trening obwodowy na siłowni, trening obwodowy na mase

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj