Buty, uprąż i strój – niezbędne elementy stroju wspinacza

Wspinaczka cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością, przyciągając zarówno na zamknięte ścianki wspinaczkowe jak i w góry entuzjastów dobrego wysiłku i aktywnego czasu wolnego. Aby jednak móc bezpiecznie oddawać się satysfakcji jaką niesie ze sobą wspinaczka, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i wiedzę – właściwie dopasowane buty czy solidna uprząż przydadzą się nawet na małych, zamkniętych ściankach. O czym warto pamiętać wybierając się na wspinaczkę i jakie elementy stroju wspinacza okażą się niezbędne niezależnie od Twojego doświadczenia?

Uprzęże wspinaczkowe – jak wybrać właściwą asekurację podczas wspinaczki?

Dobrej jakości uprząż to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia i stroju każdego wspinacza. Jeśli chcesz pokonać wysoką ścianę i czuć się przy tym choć trochę bezpiecznie, znajdź uprząż która będzie odpowiadała Twojej technice i zapewni komfort podczas podróży w górę i w dół.

Odpowiednio dopasowana uprząż wspinaczkowa powinna zabezpieczyć wspinacza podczas upadku, ale w trakcie samej wspinaczki może służyć także jako wygodne siedzenie i sposób na chwilowy odpoczynek przed dalszą drogą w górę. Doskonałym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno wśród bardziej doświadczonych wspinaczy jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze ściankami są uprzęże biodrowe – najbardziej uniwersalne, wygodne zarówno we wspinaczce sportowej jak i klasycznej, dostępne w różnych kolorach, motywach i półkach cenowych. Z dobrą uprzężą biodrową od Edelrid, Petzl, Ocun czy Skylotec możesz wspinać się naprawdę bezpiecznie. Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym z myślą o osobach cięższych i dzieciach są także pasy wspinaczkowe na całe ciało, gwarantujące większą liczbę punktów zaczepienia.

Jak sprawdzić, czy naciąg pasów lub uprzęży jest właściwie dopasowany? Wsuń dwa palce pomiędzy pasy, a ciało – jeśli możesz zrobić to swobodnie, ale też nie masz dużych luzów, uprząż nie jest ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna.

Buty wspinaczkowe

Podstawą wspinaczki jest nie tylko dobry chwyt, ale i stabilne podparcie na nogach, dlatego jednym z nieocenionych elementów stroju wspinacza są bez wątpienia właściwie dobrane buty wspinaczkowe. Tu wybór będzie opierał się przede wszystkim na Twoim doświadczeniu, ale także stylu wspinaczki, jaki preferujesz. Z reguły osobom doświadczonym poleca się raczej mocno dopasowane modele obuwia, tak by duży palec stopy był odrobinę zgięty. Dzięki takiemu krojowi buta stopa ma lepszą przyczepność i o wiele łatwiej się wspinać. Opcja ta może początkującym wydać się jednak odrobinę niewygodna, dlatego zawsze warto przejrzeć różne rodzaje butów i zdecydować się na ten odpowiedni dla siebie. Należy pamiętać też, że buty wspinaczkowe po użytkowaniu mogą nieco się rozciągnąć, dlatego lepiej kupić model za mały, tak by w czasie użytkowania buty dopasowały się do naszej stopy.

Co oferują producenci? Wśród modeli oferowanych przez marki takie jak Five Ten, Garmont, Mad Rock czy Red Chilli pojawiają się zarówno buty wiązane, doskonałe dla osób doświadczonych, wybierane na różnego rodzaju zawody na ściance, wspinaczkę skałkową czy wspinaczkę wielowyciągową; buty na rzepy, gwarantujące wygodę przy konieczności częstego ściągania i zakładania butów (np. przy wspinaczce na ściance czy boulderingu); a nawet buty wsuwane, czyli tzw. baletki, które dobrze sprawdzają się u początkujących wspinaczy.

Odzież wspinaczkowa

Wybór stroju dla wspinacza trenującego na skałkach w zamkniętym obiekcie nie sprawia większego problemu, jednak ci, którzy preferują naturę i wspinaczkę górską muszą liczyć się z poszukiwaniem odzieży dostosowanej do bardzo zmiennej pogody. Nie bez znaczenia będzie tu dobra kurtka softshell czy bielizna termiczna, które sprawdzą się zarówno przy chłodniejszej jak i nieco cieplejszej aurze. Warto zaopatrzyć się też w dobrą czapkę, która zapobiegnie przewianiu uszu podczas wspinaczki i ochroni głowę przed zadrapaniami. Najważniejsze, by zawsze kierować się oddychalnością i właściwościami ochronnymi – odzież do wspinaczki musi być lekka, ale dobrze chronić przed wiatrem i zimnem.

Rękawiczki wspinaczkowe

Poza wymienionymi wyżej elementami ubioru wspinacza, które będą zależały głównie od pogody i ich wybór jest dość intuicyjny, niezbędnym dodatkiem do stroju będą właściwe rękawiczki wspinaczkowe, po raz kolejny zależne od rodzaju wspinaczki. Do samego wspinania najlepsze będą wysokiej jakości rękawiczki techniczne, które umożliwią pewny chwyt i oddychanie dłoni, natomiast przy asekuracji lub podczas wspinaczki w gorszej pogodzie niezbędne mogą okazać się grubsze, cieplejsze rękawiczki.

Jeśli chcesz skompletować pełen strój do wspinaczki, sprawdź ofertę profesjonalnych sklepów z odzieżą i akcesoriami sportowymi, takich jak addnature.pl. Jakość wybranej odzieży ma tu ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo, niezależnie od tego jak pewnie czujesz się na skałkach – inwestycja w dobry strój jest tu zdecydowanie wskazana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj