Dieta na masę – od czego zacząć?
Z pojęciem „dieta” spotykamy się nieustannie w codziennym życiu: mediach, prasie. Kojarzy się ono przede wszystkim z jadłospisem na redukcję wagi, dążeniu do wymarzonej smukłej sylwetki. Istnieje jednak bardzo dużo różnych rodzajów diet, które mają odmienne zastosowania i cele. Przeciwieństwem diety na rzeźbę jest dieta na masę, którą stosują zazwyczaj osoby z niedowagą, bądź sportowcy chcący przybrać na wadze. Obie opierają się na zasadach zdrowego żywienia, które stanowi istotę prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Dieta na masę – na czym polega?
Dieta na masę opiera się na zwiększeniu ilości spożywanych kalorii (nadwyżki), przy jednoczesnym komponowaniu pełnowartościowych, cennych w substancje odżywcze i składniki mineralne posiłków. Nie należy przybierać na masie na fast foodach, lecz na wartościowych produktach, które dostarczają naszemu organizmowi materiału budulcowego, a nie pustych kalorii.
Osoby stosujące dietę na masę mogą zażywać również tzw. gainery, czyli suplementy ukierunkowane na zwiększenie naszej masy. Ich skład opiera się na dużej ilości węglowodanów i mniejszej ilości witamin i substancji mineralnych. Warto nadmienić, iż aby dieta była skuteczna, należy również zadbać o odpowiedni, dostosowany do naszych preferencji plan treningowy. Pozwoli to uzyskać nam zadowalający efekt – mowa o przybieraniu na wadze, przy jednoczesnym zwiększaniu masy mięśniowej.
Dieta na masę – jak ją przygotować?
Aby przygotować taką dietę, należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie przekroczyć jej równowartość. Aby odpowiednio dobrać dietę najlepiej skonsultować się z dobrym dietetykiem, który niewątpliwie pomoże nam w uzyskaniu naszego celu. Zaleca się zwiększenie ilości białka (np. jaja) w diecie oraz płynów. Korzystny jest również sen 7-8h dziennie – sprzyja
to lepszym efektom i rozrostowi mięśni.
W warunkach domowych, gainery można zastąpić koktajlami, a odżywki białkowe nabiałem. Można również zakupić odżywki węglowodanowe, które „podbijają” ilość kalorii,
w przypadku, gdy nie spożyjemy wystarczającej ich ilości w ciągu dnia.
Średnia wartość odżywcza w ciągu dnia:
- białka: 1-6 g/kg masy ciała,
- węglowodany: 5-6 g/kg masy ciała,
- tłuszcze: 25-35% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Dieta na rzeźbę czy na masę?
Dieta na rzeźbę, czyli na redukcję to dieta opierająca się na zmniejszeniu ilości spożywanych kalorii tak, by zmniejszyć masę ciała. Podczas niej należy spożywać zarówno białka, węglowodany, tłuszcze i cukry, lecz w odpowiednich ilościach i w odpowiednich produktach. Np. zamiast batonika z czekoladą wybierz morele suszone. Nie dość, że są pyszne, słodkie, mają wiele cennych wartości odżywczych. W tym przypadku również istotne jest obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego.
Bezpiecznie, na samym początku jest odjąć od niego około 500 kcal i trzymać się diety opartej na takim zapotrzebowaniu energetycznym. Najbezpieczniej jest udać się do dietetyka, ponieważ jadłospis będzie zależny od wielu czynników, zdrowia. Istotne, by nie spożywać zbyt małej ilości kalorii, ponieważ wtedy organizm przestawia się na tryb oszczędzania i magazynuje tłuszcz na „ciężkie czasy”. Wówczas nie chudniemy, a dodatkowo możemy doprowadzić do efektu jojo.
Dieta na masę i na rzeźbę – podsumowanie
Dieta na masę, na rzeźbę – niezależnie od efektu, który chcemy uzyskać, pamiętajmy o zdrowym rozsądku! Kalorie są ważne, lecz ich zwiększenie/zmniejszenie daje zdrowe efekty tylko przy racjonalnym odżywianiu!
dieta na masę, dieta na rzeźbę, jak ułożyć dietę na masę, dieta na przyrost masy mięśniowej jadłospis, dieta na rzeźbę brzucha, masa mięśniowa dieta, przykładowa dieta na rzeźbę