Dlaczego rowery crossowe są idealne na wakacyjne wycieczki?

Rowery crossowe są swoistym połączeniem funkcjonalności rowerów trekkingowych i górskich. Z tego powodu świetnie sprawdzają się na zróżnicowanym terenie. Wybór modeli najlepszych marek, np. rowerów Unibike gwarantuje przyjemną i komfortową jazdę, a także bezawaryjność, nawet na długich, wakacyjnych trasach.

Solidna, a jednocześnie lekka rama rowerowa

Rowery crossowe mają zwykle lekkie, aluminiowe ramy. To zdecydowanie wpływa na komfort jazdy. Wiadomo, że aluminium jest materiałem bardzo plastycznym. Producenci używają najlepszych stopów, które poza elastycznością charakteryzują się znaczną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu z powodzeniem można jeździć po wybojach, a pierwszy upadek nie spowoduje jej skrzywienia. Oczywiście bardzo ważny jest dobór odpowiedniej wielkości ramy rowerowej, która musi być dla nas wygodna, podobnie jak wielkość kół. Ramy damskie mogą ważyć nawet mniej niż 14 kg, co ma duże znaczenie w przypadku stromych podjazdów, a męskie są niewiele cięższe.

Zwróć uwagę na koła i widelec z blokadą hydrauliczną

Rowery crossowe możesz zakupić z kołami o różnej średnicy, zarówno tymi największym 28-calowymi, jak i nieco mniejszymi 26-calowymi. Te pierwsze polecane są dla osób wysokich, drugie zaś tych niższych, a także tych, które dopiero wprawiają się w technice jazdy. Zatem mniejsze obręcze są ważne dla początkujących, gdyż ułatwiają manewrowanie zwłaszcza na nierównym terenie. Trzeba również zaznaczyć, że dobór mniejszych kół daje również możliwość doboru szerszego bieżnika, co ma znaczenie, jeśli rowerem crossowym wybierasz się na leśne czy górskie trasy. Bardzo ważne jest także zaopatrzenie roweru w widelec z blokadą hydrauliczną. Dzięki temu przy jeździe na wprost lub pod górę pedałowanie jest znacznie łatwiejsze. Zatem takim element sprawdzi się zarówno w mieście, jak i poza nim. Można go znaleźć m.in. w modelach rowerów Unibike. Przednie amortyzatory w połączeniu z lekko obniżonym siodełkiem, często również wyposażonym dodatkowo w amortyzację zapewniają znaczny komfort pokonywania dużych odległości. Jeśli zatem pokonujesz na rowerze więcej niż 50 km dziennie, to takie elementy są koniecznością.

Hamulce zapewniające bezpieczeństwo jazdy w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych

Wybierając najlepszej jakości rowery crossowe można decydować się na bardzo dalekie wojaże. W takich modelach producenci stosują najczęściej hamulce tarczowe hydrauliczne. Doskonale sprawdzają się w błotnistym terenie. Zatem, jeżeli wybierasz się na wakacyjną wycieczkę rowerową w góry, gdzie pogoda jest zmienna, a do tego różnica w ukształtowaniu terenu znaczna, koniecznie wybierz rowery crossowe wyposażone w najlepszej jakości hamulce. W przypadku mniej wymagających terenów, np. leśnych ścieżek rowerowych nie trzeba wybierać hamulców hydraulicznych, można równie dobrze zdecydować się na modele V-brake. Oczywiście tu należy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie przed podróżą, czyli właściwe wyregulowanie.

Wyposażenie w bagażnik rowerowy i błotniki, a także dynamo w przedniej piaście mają duże znaczenie

W przypadku rowerów crossowych możemy liczyć na wiele funkcjonalnych elementów, które obecne są głównie w rowerach miejskich. Zatem stabilny i ładowny bagażnik wykonany z aluminium i przystosowany do mocowania sakw jest niezbędny. Rowery crossowe są także wyposażone w błotniki przednie i tylne, co zwiększa komfort jazdy w deszczu. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, który jest niezwykle istotny, a mianowicie oświetlenie. Dobrej jakości crossowe modele, posiadają również dynamo w przedniej piaście. W połączeniu z lampą LED daje to doskonały efekt Dzięki takiemu wyposażeniu rower jest funkcjonalny także po zmroku. To znacznie lepsze rozwiązanie niż oświetlenie na baterię, gdyż trzeba pamiętać o ich zapasie, co w przypadku dłuższych podróży, szczególnie w miejscach niezurbanizowanych może być trudne. Trzeba wtedy liczyć na pomoc innych rowerzystów.

Budowa i wyposażenie rowerów crossowych zapewnia komfortowe podróżowanie i wakacje na dwóch kółkach. Zatem nie pozostaje nic innego jak ruszyć w drogę, czy to po asfaltowej, czy kamienistej nawierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj