Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Śnieg jednoznacznie kojarzy nam się z nartami. Każdego roku, gdy zbliża się sezon narciarski, wiele osób podejmuje decyzje o rozpoczęciu nauki jazdy na nartach. Niestety nie jest to proste zadanie, ponieważ początki są niezwykle ciężkie i łatwo się zniechęcić. Nie warto jednak rezygnować już na samym starcie, ponieważ jazda na nartach może sprawiać mnóstwo frajdy. Jak zatem nauczyć się jeździć na nartach – szybko i skutecznie? Sprawdź to!

Trochę podstaw na sam początek…

Nauka jazdy na nartach nie może odbyć się oczywiście bez odpowiedniego sprzętu. Zanim więc rozpoczniemy tę przygodę, to musimy zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt, w którego skład wchodzą narty – muszą być dobrane do wzrostu, jak i strój na narty. Są to jednak drogie elementy, więc niekoniecznie musimy je kupować. Na stokach znajdują się wypożyczalnie, które są znacznie lepszą propozycją dla początkujących narciarzy. Natomiast, gdy już przekonamy się, że narty to idealny sport dla nas, to oczywiście wtedy warto zaopatrzyć się we własny sprzęt.

Tak jak już zdążyliśmy wspomnieć, nauka jazdy na nartach nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto mieć do tego towarzysza – w postaci dobrego trenera, czy chociażby znajomego, który już opanował jazdę na nartach. Na samym początku trzeba opanować prawidłową pozycję – podczas jazdy na nartach na pewno nie możemy być spięci. Ciało musi być jak najbardziej swobodne, nogi rozstawione na szerokość bioder, natomiast kolana lekko ugięte. Ważne jest też ustawienie nart, które powinno być równolegle. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniego terenu na naukę jazdy na nartach – powinien on być płaski. Oto najważniejsze porady dotyczące utrzymywania równowagi. Jak natomiast jeździć?

Jazda na nartach – jak zacząć jeździć?

Technika jazdy na nartach to kolejny ważny element, któremu należy poświęcić sporo czasu podczas nauki. Należy rozpocząć od techniki jazdy pługiem na nartach – zjazdu. Jedyne co trzeba zrobić, to odpowiednio ustawić narty pod kątem w stosunku do siebie, ich tyły powinny być bardzo szeroko rozstawione, natomiast dzioby jak najbardziej zbliżone do siebie. Ważne jest również to, aby każda narta była jednakowo obciążona. Zanim ruszymy, to musimy także zadbać o odpowiednią postawę, która powinna być luźna, kijki powinny być skierowane na boki, a kolana ugięte. Gdy już o to zadbamy, to możemy ruszać! By nabrać prędkość, wystarczy, że wyprostujemy narty, a gdy będziemy chcieli się zatrzymać, to wystarczy powrócić do pozycji startowej.

Mimo że ta technika jazdy na nartach nie jest skomplikowana, to nie ma co liczyć na to, że obejdzie się bez upadków. Z pewnością się one zdarzą, a więc warto wiedzieć również co nieco o tym, jak postępować, gdy zaczniemy czuć, że tracimy równowagę. Przede wszystkim najważniejsza zasada – zawsze upadajmy w górę stoku, bowiem upadki w dół mogą być niebezpieczne. Poza tym powinniśmy upadać na bok ciała i starać się nie krzyżować nart. Ponadto pamiętajmy o kasku narciarskim, który jest bardzo pomocny zwłaszcza podczas upadków.

Jak wykonywać skręty podczas jazdy na nartach?

Gdy opanujemy już podstawy narciarstwa, czyli proste zjazdy z góry bez żadnych upadków, to możemy przejść do kolejnego elementu, jakim są skręty. Nie możemy oczywiście pominąć ich nauki, ponieważ tylko w ten sposób jazda na nartach może być atrakcyjna, a poza tym nie zapominajmy, że na stokach znajdują się też inni narciarze, których musimy omijać, bowiem w innym przypadku może dojść do groźnego zdarzenia. Skręcanie to nic innego jak przenoszenie ciężaru z jednej strony na drugą. Dzięki niemu mamy kontrolę nad prędkością, a ponadto skręcanie umożliwia nam nawet hamowanie!

Jak więc możemy dostrzec, nauka jazdy na nartach nie jest skomplikowana, ale zdecydowanie wymaga cierpliwości. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby jak najszybciej zdobyć tę umiejętność, to warto zapisać się do dobrej szkoły narciarskiej – jest to najlepszy sposób na szybką i skuteczną naukę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj