Jak zacząć biegać? Poradnik dla zaczynających od zera

Jak zacząć biegać? Poradnik dla zaczynających od zera

Jak zacząć biegać? Praktyczny poradnik

Sport to zdrowie. Już od najmłodszych lat spotykamy się z takim stwierdzeniem, i słusznie. Istnieje wiele różnych typów aktywności fizycznej, którą możemy podjąć. Osoby, dla których liczy się siła i masa mięśniowa najprawdopodobniej będą regularnie uczęszczały na siłownię, a dla innych będą to ćwiczenia cardio pozwalające na redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę kondycji fizycznej i wydolności organizmu. Jednym z najpopularniejszych sportów jest bieganie. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy w tej dziedzinie nowicjuszami, czy też zaawansowanymi zawodnikami – każdy może biegać, jednak należy pamięć o swoich predyspozycjach i tak jak w każdym obszarze życia dążyć do określonego celu krok po kroku.

Od czego zacząć bieganie?

Najlepszą metodą na przygotowanie organizmu do takiego wysiłku fizycznego jest zwykły marsz, spacer. W ten sposób budujesz swoją formę otwierając sobie drzwi do uprawiania zwiększonej aktywności fizycznej pozbawionych częstych kontuzji i urazów. Ponadto, spacerowanie zmniejsza ryzyko chorób serca i osteoporozy. Dodatkowo poprawia nasze samopoczucie i dotlenia organizm – w przypadku ruchu na świeżym powietrzu. Warto zaopatrzyć się w krokomierz lub aplikację na swój telefon, która będzie zliczać ilość przebytych przez nas kroków. Z każdym dniem, w miarę możliwości staraj się zwiększać swój dystans. Za podstawę uznano przejście 10 000 kroków dziennie, bądź około 4000 kroków przebytych jednorazowo bez przerwy w ciągu 30 minut.

Spacerowanie czy bieganie?

Spacerując 6,4-7,2 km/h zostaje pobudzony nasz metabolizm oraz funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia. Jeśli naszym celem jest zgubienie zbędnych kilogramów oraz ogólna poprawa kondycji, umiarkowany marsz będzie najlepszym wyborem. W przypadku, gdy poważnie myślimy o rozpoczęciu biegania, marsz jest podstawą, która pozwala
na przystosowanie i wzmocnienie mięśni do zwiększonego wysiłku fizycznego. Jeśli jesteśmy pewni, że bieganie to sport, którym chcemy zająć się na poważnie, powinniśmy zapoznać się z pewnymi krokami, które nam to umożliwią:

  • Wyznacz sobie konkretny cel, który będzie miał działanie motywujące. W skrócie SMART od : S, czyli konkretny, M – mierzalny, A – osiągalny, R – realny, T – określony w czasie.Zacznę biegać regularnie 3 razy w tygodniu (Konkretny), by zgubić 5kg (Mierzalny). Zamierzam zastosować plan treningowy dla początkujących (Mierzalny), który jest rozpisany na 12 tygodni (Określony w czasie).

    Brzmi realnie i motywująco, prawda?

  • Wybierz odpowiedni dla siebie plan treningowy – dostosowany do Twoich predyspozycji i warunków fizycznych.
  • Zakup odpowiednie buty i akcesoria – dopiero po ustaleniu planu treningowego, ponieważ istnieje wiele rodzajów obuwia do biegania, które mają różne zastosowania. Na przykład, warto zaopatrzyć się w tańsze obuwie w przypadku, gdy chcemy trenować sporadycznie, a w droższe, profesjonalne, w przypadku regularnych, wymagających treningów.
  • Warto poznać zasady bezpiecznego biegania. Należy wykonać rozgrzewkę przez bieganiem (zminimalizuje ryzyko kontuzji) oraz rozciąganie po.

Jak zacząć biegać? Podsumowanie

Bieganie jest nie tylko bardzo modną aktywnością, ale przede wszystkim jest w stanie poprawić nasz stan zdrowia. Doskonale wiemy, że nie ma nic cenniejszego od niego.

jak zacząć biegać, bieganie jak zacząć, jak zacząć biegać plan, zacznij biegać, jak zacząć biegać żeby schudnąć, od czego zacząć bieganie, jak zacząć biegać plan 10 tygodniowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj