Jakie buty do biegania wybrać?

Jakie buty do biegania wybrać?

Wybierając buty do biegania najlepiej stawiać na możliwie najprostsze modele, jednak nawet takie modele obecnie są wynikiem zastosowania bardzo nowoczesnych materiałów i technologii. Jeśli chce się kupić odpowiednie buty należy zastosować się do kilku bardzo ważnych kroków.

1) Buty do biegania a test wodny

Jest to test, który w podstawowy sposób pozwoli określić stopę i buty jakie są potrzebne. Generalnie test jest bardzo prosty do przeprowadzenia. Do jego realizacji potrzebna jest woda oraz np. szary papier na, którym zostanie odciśnięty kształt stopy. I w zależności od otrzymanego wyniku należy wybrać inne buty.

  • wysokie podbicie – W tym przypadku najlepszym wyborem będzie obuwie neutralne, z amortyzacją. Występuje to u ludzi, które mało pronują.
  • normalne podbicie – w tym przypadku występuje normalna pronacja. W zasadzie w tym przypadku można wybrać praktycznie dowolne obuwie dostępne na rynku.
  • niskie podbicie – tego rodzaju podbicie występuje u osób, które mają nadpronację. Tutaj warto wybrać obuwie stabilizujące lub kontrolujące ruch stopy.

2) Buty do biegania a biomechanika stopy

Jest to w pewnym sensie powiązane z poprzednim testem. Biomechanika stopy decyduje czy wystarczająco amortyzuje się kroki. Jeżeli pronacja jest zbyt duża bądź też zbyt mała może powodować kontuzje stopy. Niestety zmienić tego nie idzie, jednak można dobrać odpowiednie obuwie minimalizujące szansę na wystąpienie kontuzji.

  • supinacja – nacisk kroku kumuluje się na zewnętrznej stronie stopy. W tym przypadku brakuje odpowiedniej amortyzacji i najbardziej cierpią mięśnie piszczelowe.
  • nadpronacja – w momencie końcowej fazy kroku duży palec wykonuje największą pracę.

3) Stare buty do biegania

Stare buty do biegania potrafią powiedzieć bardzo dużo o mechanice biegu oraz tego w jaki sposób ogólnie się poruszamy. Oczywiście można to sprawdzić dopiero po kilkudziesięciu kilometrach biegu. Dzięki temu można określić ustawienie pięty, zużycie zewnętrzne (czyli, która strona buta bardziej naciska na podłoże) oraz odpowiednie dopasowanie cholewki. Warto zwrócić także uwagę na wytarty paluch, krawędź czy też piętę. Wszystkie te elementy mają bardzo duże znaczenie, a właśnie na podstawie starych i zużytych butów do biegania można to najlepiej określić.

Oczywiście należy także pamiętać o odpowiednim dobraniu wielkości buta. W większości przypadków buty przeznaczone do biegania powinny być o rozmiar większe od normalnych standardowych. Jest to związane z faktem, że podczas biegu stopa się przesuwa co wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca w bucie. Wybierając odpowiednie buty należy rozważyć wszystkie elementy.

buty do biegania, buty do biegania damskie, buty do biegania męskie, buty do biegania nike, jakie buty do biegania, buty do biegania asics, nike buty do biegania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj