Pasja do alpinizmu – jak na niej zarobić?

Wiele osób marzy o tym, aby móc połączyć pasję z zarabianiem. I o ile większość hobby daje jedynie znikome możliwości, pozyskiwania pieniędzy, o tyle alpinizm potrafi być dosyć intratny. Z tym sportem wiążą się realne umiejętności, które posiadają całkiem sporą wartość rynkową. Dzisiaj przedstawiamy, jak wspinaczka może pomóc w dopięciu domowego budżetu.

Praca jako instruktor

Alpinizm w teorii dotyczy jedynie zdobywania szczytów w najwyższym łańcuchu Europy Zachodniej. W mowie potocznej jednak przyjęło się stosować to określenie wobec każdej wspinaczki.

A wspinaczka przecież jest sportem coraz bardziej popularnym. Odznacza się też tym, że bardzo ciężko go uprawiać bez instruktora.

Jeśli tylko mieszkasz w bezpośredniej bliskości ścianki wspinaczkowej, możesz poszukać tam pracy. W ten sposób zdobędziesz dodatkowe pieniądze, cały czas pozostając blisko swojej największej życiowej pasji.

Oczywiście niektórzy alpiniści, decydujący się na ten sposób zarabiania, z czasem otwierają własne ścianki wspinaczkowe, aby móc zarażać tym wspaniałym sportem innych. To jednak droga długa, która wymaga wiele poświęceń i wyrzeczeń (czyli sama w sobie częściowo jest jak alpinizm).

Fotografie i filmy z niesamowitej perspektywy

Miejsca, do których docierają alpiniści, są niedostępne dla znacznej większości ludzi. Nie każdy ma odwagę, aby się wspinać. A jednocześnie właściwie każdy chciałby zobaczyć niesamowite widoki, jakie roztaczają się przed śmiałkami zdobywającymi szczyty.

I tutaj pojawia się opcja zarobku. Alpinista z pasją do fotografowania lub kręcenia filmów może sprzedać swoje dzieła. Na dobrej jakości fotografie ze szczytów gór i innych niedostępnych miejsc, istnieje niesłabnący popyt.

Youtube otworzył też zupełnie nową metodę zarabiania na filmach. Wielu twórców na tym portalu korzysta z gotowych, płatnych materiałów, których używa jako urozmaicenia swoich klipów.

Filmiki nagrane podczas wspinaczki albo po jej zakończeniu, można najzwyczajniej sprzedać specjalnym serwisom pośredniczącym.

A propos You Tuba, warto wspomnieć, że w dalszym ciągu jest na nim miejsce dla wielu kanałów niszowych. A siłą rzeczy niewielu twórców decyduje się na kręcenie vlogów ze zdobywania czterotysięcznika. Takie relacje mogą zarabiać na reklamach, rekomendacjach sprzętu i z czasem stać się głównym źródłem dochodu.

Alpinizm przemysłowy – jak na nim zarabiać?

Alpinizm nie zawsze musi wiązać się z wyjazdami w wysokie góry. Na swój sposób dodatkowe treningi możemy odbywać w mieście, poza ścianką wspinaczkową i na dodatek otrzymywać za to całkiem niezłe pieniądze.

Do wykonywania wielu prac potrzebne są uprawnienia wysokościowe i co ważniejsze kwalifikacje. Alpinizm przemysłowy to umowne określenie na szereg usług, w skład których wchodzi między innymi wysokościowe czyszczenie elewacji. Tego typu usługami w Polsce zajmuje się między innymi firma Rope Expert.

Oczywiście w tym wypadku będziemy raczej opuszczać się z góry niż wspinać. Mimo wszystko otrzymamy możliwość dobrze płatnej pracy na świeżym powietrzu.

Organizuj wyprawy

Turystyka w dzisiejszym świecie kwitnie i zatacza coraz szersze koła. Organizowane są wyprawy w najbardziej niesamowite miejsca świata – do Dżungli Amazońskiej, do stratosfery czy też na Mount Everest.

Nie ma się więc co dziwić, że alpinizm ma też swoją bardziej komercyjną odmianę. Wielu miłośników tego sportu decyduje się na prowadzenie na szczyty wycieczek złożonych z umiarkowanych amatorów (oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu).

Minusem tego typu pracy jest całkiem spora odpowiedzialność za grupę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj