Planując budowę boiska piłkarskiego należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Zgodnie z przepisami teren musi spełniać odpowiednie normy, co wpływa również na komfort samej gry. Jakie wymiary powinny mieć boiska do piłki nożnej? Który rodzaj nawierzchni sprawdza się najlepiej? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Budowa boiska do piłki nożnej – na co zwrócić uwagę?
Piłka nożna to sport mający swoje początki już w XIX wieku i kochany do dziś. Nie brakuje zarówno kibiców dopingujących swoje drużyny, jak i kolejnych pokoleń ciężko trenujących na boisku, aby stać się tak dobrym, jak ich idole. Choć boisko do gry w piłkę nożną jest większości z nas dobrze znane, nie każdy wie, że każde z nich obowiązują konkretne normy. Dotyczą one zarówno układu linii widocznych na murawie, jak i samych wymiarów tego terenu. Są to dwa najważniejsze wymogi, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem budowy profesjonalnego boiska.
Wymiary boiska piłkarskiego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustanowionymi w 2008 roku przez Komitet Wykonawczy FIFA, boisko do gry w piłkę nożną musi posiadać określone wymiary: 105 m długości oraz 68 m szerokości, czyli w sumie 7000 m2 całkowitej powierzchni. Są to oficjalne wymiary boiska, a obowiązkiem tym objęte są boiska profesjonalne w każdym kraju. Jeżeli zaś chodzi o rozmiar boiska do piłki nożnej, które będą służyć do rozgrywania meczy i przeprowadzania treningów np. w szkółce piłkarskiej, może być on oczywiście mniejszy. Głównym tego powodem jest dostosowanie wielkości terenu gry do możliwości młodszych sportowców. Przykładowo, rozmiar boiska typu orlik charakteryzują 62 m długości i 30 m szerokości.
Pole gry a rodzaj nawierzchni
Najpopularniejszy rodzaj nawierzchni boisk do gry w piłkę nożną stanowi naturalna trawa. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji, zaś na boiskach profesjonalnych co sezon podlega gruntownemu odnowieniu. Obecnie wiele miejsc wyposażonych jest również w nawierzchnie sztuczne, wyróżniające się przede wszystkim wytrzymałością i większą trwałością, niż podłoże naturalne. W ośrodkach treningowych lub innych obiektach, gdzie uprawiane są różnorodne sporty, częstym widokiem są także boiska wielofunkcyjne. Ich miękka nawierzchnia nie tylko jest wysoce odporna na zużycie, ale też minimalizuje ryzyko kontuzji w razie upadku. Najczęściej jednak ten rodzaj wykorzystywany jest między innymi do gry w koszykówkę bądź piłki ręcznej.
Kryte boisko do piłki nożnej – czy warto się na nie zdecydować?
Zadaszone boisko piłkarskie posiada wiele zalet i może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Podczas cyklicznie odbywających się treningów ciężko o dobrą pogodę przez cały rok – zwłaszcza w okresie jesiennym czy zimowym, kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Chcąc zapewnić trenującym zawodnikom jak najlepszy komfort gry, warto rozważyć budowę obiektu, którego częścią będzie na przykład hala pneumatyczna. Kryty obszar sprawi, że niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz czy rodzaju opadów gra swobodnie będzie mogła odbywać się zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem, a mecze odbywać się bez żadnych przeszkód.