Rzut rożny – proste zasady?

Trudno wyobrazić sobie rozgrywkę, w której nie pojawiłyby się rzuty rożne. W przeciętnym meczu jest ich nawet kilkanaście. W zagraniu tkwi zatem ogromny potencjał ofensywny, o czym doskonale wiedzą zawodnicy obu drużyn i ich trenerzy. Taktyka zawiera urozmaicone schematy, które niejednokrotnie przynoszą punkty. Czy jednak rzeczywiście przepisy dotyczące rzutu rożnego są tak jednoznaczne? Co warto wiedzieć o tym stałym elemencie gry?

  1. Kiedy sędzia podyktuje rzut rożny?
  2. Wykonywanie rzutu rożnego
  3. Błędy przy wykonywaniu rzutu rożnego

Jeśli drużyna wykonuje rzut rożny, nie ma znaczenia pozycja zawodnika drużyny atakującej. Oznacza to, że w takiej sytuacji nie może zostać odgwizdany błąd pozycji spalonego.

Kiedy sędzia podyktuje rzut rożny?

Rzut rożny w piłce nożnej, czyli tak zwany corner, dyktowany jest przez sędziego w momencie, gdy piłka pełnym obwodem przekracza linię i została dotknięta po raz ostatni przez zawodnika drużyny broniącej. Ważne natomiast, aby linią graniczną nie była linia bramkowa, gdyż wówczas gol zostanie uznany. Bez znaczenia jest natomiast, czy piłka opuściła obszar boiska, tocząc się po murawie czy też lecąc w powietrzu.

To, czy piłka opuściła pole w pełnym obwodzie, wskazuje sędzia liniowy, jednak ostateczna decyzja należy do głównego sędziego meczu.

Wykonywanie rzutu rożnego

Zgodnie z przepisami piłkarz wykonujący rzut rożny ma za zadanie wprawić piłkę w ruch z jednego z narożników boiska. Nie musi jej kopnąć – wystarczy lekki ruch nogą.

  • Dośrodkowanie

Najczęściej wykonanie rzutu karnego ma charakter dośrodkowania. Jeszcze kilka lat temu częstymi były obrazki, w których w pole karne zbiegają się wówczas wszyscy zawodnicy, nawet środkowi obrońcy, próbując powstrzymać piłkę przed wpadnięciem do bramki rywala. Obecnie technika zmieniła się dość znacznie. Do narożnika boiska podbiega przeważnie dwóch czy trzech piłkarzy, którzy szybkimi podaniami rozgrywają piłkę i budują naturalną akcję.

  • Strzał na bramkę – tzw. gol olimpijski

Możliwe jest także, choć rzadko skuteczne, wykonanie rzutu rożnego jako bezpośredniego strzału na bramkę. Oczywiście, takie sytuacje zdarzają się nawet w najlepszych ligach świata.

Błędy przy wykonywaniu rzutu rożnego

Rzuty rożne stanowią stały element gry, dlatego w zasadzie nie zdarzają się przy nich błędy związane z nieznajomością przepisów, a jedynie te czysto taktyczne. Wspomnijmy jednak, że przy podaniu z rzutu rożnego obrońcy nie mogą podejść do piłki na mniej niż 9,15 metra, czyli 10 angielskich jardów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj