Trening interwałowy – czym jest i jak się do niego przygotować?

Trening interwałowy - czym jest i jak się do niego przygotować?

Czym jest trening interwałowy?

Każdy z nas marzy o idealnej, wysportowanej sylwetce. Poszukujemy odpowiednich ćwiczeń, treningu, który pozwoli na osiągnięcie wyznaczonego przez nas celu. Jednym z nich jest trening interwałowy pozwalający na redukcję tkanki tłuszczowej w bardzo krótkim czasie. Charakteryzuje się 3 razy większą skutecznością, niż popularne ćwiczenia cardio. W ramach treningu można stosować różne rodzaje ćwiczeń, jak bieganie, przysiady, czy burpees.

Trening interwałowy – kiedy i jak ćwiczyć?

Istotą treningu interwałowego jest zmiana częstotliwości wykonywanych ćwiczeń. Następuje przejście z krótkiego, intensywnego okresu wysiłku do dłuższego, umiarkowanego. Okres ten jest potrzebny, by mięśnie mogły się zregenerować i przygotować do kolejnego interwału. Interwałem nazywamy czas, w którym to samo ćwiczenie wykonujemy w dwóch zmiennych natężeniach wysiłku. Pojedyncza sesja powinna trwać od 5 do 25 minut. Tempo ćwiczeń należy zmieniać co 2-3 minuty, ponieważ przyczynia się to do wyjścia ze strefy aerobowej i wejścia w anaerobową. Zmiana tętna powoduje przyspieszenie przemian metabolicznych doprowadzających do skutecznego spalania tkanki tłuszczowej.

Trening interwałowy – przygotowanie do treningu

Ponieważ trening interwałowy jest wymagający dla naszego organizmu, przed podjęciem ćwiczeń osoby ze słabą kondycją powinny poświęcić około 2 miesięcy na przygotowanie swojego ciała do zwiększonego wysiłku. Można to uzyskać np. poprzez regularne ćwiczenia cardio m.in. bieganie, czy jazda na rolkach.

Osoby zmagające się z poważnymi chorobami układu krążenia, niedowagą, chorobami płuc i infekcjami powinny zrezygnować z tego rodzaju wysiłku fizycznego.

Trening interwałowy – efekty

Efekty, które można uzyskać w wyniku regularnych treningów:

  • skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej nawet z najbardziej problematycznych części ciała, jak uda, czy brzuch, bez redukcji tkanki mięśniowej,
  • zwiększenie kondycji fizycznej i wydolności organizmu,
  • aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy nadwagę,
  • perspektywa przyrostu mięśni w wyniku podejmowania dodatkowych ćwiczeń siłowych.

Trening interwałowy – zasady

Zasady, do których należy się stosować podczas uprawiania treningu interwałowego:

  • nie należy go rozpoczynać podczas trwania restrykcyjnej diety – organizm może nie poradzić sobie z tak zaawansowanym wysiłkiem fizycznym,
  • interwałów nie wolno wykonywać na czczo,
  • w dzień treningu nie powinno się wykonywać ćwiczeń cardio oraz siłowych – mięśnie muszą mieć czas na regenerację,
  • Trening należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu z przerwami 48h.

Trening interwałowy – podsumowanie

Trening interwałowy jest niezwykle skuteczny, a co istotne nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Należy jednak podchodzić do niego z rozsądkiem – podczas wysiłku fizycznego należy słuchać potrzeb swojego organizmu, by nie doprowadzić do groźnego w skutkach przemęczenia.

trening interwałowy, trening interwałowy w domu, trening interwałowy bieganie, trening interwałowy efekty, trening interwałowy dla początkujących, trening interwałowy na bieżni, trening interwałowy plan, trening interwałowy na rowerze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj