Wspinaczka skałkowa – przydatne akcesoria

Wspinaczka skałkowa - przydatne akcesoria

Wyprawa na wspinaczkę skałkową wydaje się być niezapomnianą przygodą pełną emocjonujących wrażeń. Warto jednak pamiętać o tym, że taka wycieczka może nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwa czy trudności. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przed wyjazdem odpowiednio i rzetelnie się do niego przygotować. Oto kilka akcesoriów, które mogą okazać się niezbędne podczas wspinaczki.

Wspinaczka skałkowa – przydatne akcesoria

Bezsprzecznie podstawą przy jakimkolwiek typie wspinaczki najważniejsze są odpowiednie buty. Najważniejsze jest to, abyś wybrał dobry rozmiar. Pamiętaj, że palce powinny się nieco uginać – umożliwi to właściwe przenoszenie ciężaru ciała. Musisz wiedzieć również o tym, że buty do wspinaczki niestety nie należą do najwygodniejszych i stopa powinna się do nich przyzwyczaić. W związku z tym nie kupuj od razu najdroższych modeli, na początek spokojnie wystarczą te z niższej półki cenowej.

Grunt to dbać o własne bezpieczeństwo, dlatego przed wypadem na skałki warto zaopatrzyć się w kask. Nie jest to co prawda niezbędne akcesorium przy skałkach, warto jednak pamiętać o tym, że czasem możemy mieć pod stopami niepewny grunt, który może się osunąć. To z kolei może spowodować upadek, więc dobrze mieć ochronę głowy.

Co warto zabrać na wspinaczkę skałkową?

Kolejny niezbędny element to uprząż wspinaczkowa. Możemy wybierać spośród całej masy przeróżnych modeli, które tak naprawdę różnią się między sobą szczegółami, które zauważysz dopiero po pewnym czasie wspinaczkowej przygody. Kupując pierwszą uprząż pamięta o tym, by:

  • była to uprząż biodrowa
  • posiadała ona certyfikat CE
  • była wygodna

Przy wypadzie na wspinaczkę na skałki potrzebny będzie również przyrząd asekuracyjny. W tym wypadku również mamy spory wybór. Przede wszystkim staniesz przed wyborem: automatyczny czy klasyczny? Opinie na ten temat są zróżnicowane. Niektórzy uważają, że na początek lepiej wybrać klasyczny kubek, gdyż początkujący nie ma jeszcze odpowiednich umiejętności. Z drugiej strony przyrząd automatyczny daje więcej pewności siebie i komfortu psychicznego.

Wspinaczka skałkowa – dodatkowe akcesoria

Woreczek na magnezję oraz magnezja to kolejne akcesoria, które przydadzą się każdemu amatorowi wypadów na skałki. Jeżeli chodzi o woreczek to mamy do wyboru szereg wzorów i kolorów, krótko mówiąc, co kto lubi. Z kolei, kiedy mowa o magnezji, powinniśmy ją dopasować do swoich potrzeb. W związku z tym, warto wypróbować produktów różnych firm.

Nie możesz oczywiście zapomnieć również o linie i płachcie na nią. W wypadku liny zwróć szczególną uwagę na jej średnicę, trwałość oraz długość. Płachta to natomiast kwestia indywidualna. Możesz zdecydować się na płachtę dołączoną do plecaka lub udzielną, przeznaczoną do niesienia w ręku lub z przodu.

wspinaczka skałkowa, kurs wspinaczki skałkowej, wspinaczka skałkowa poradnik pdf, wspinaczka skałkowa poradnik, wspinaczka skałkowa dla początkujących, wspinaczka skałkowa polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj