Wybieramy najlepsze narty dla początkujących

Wybieramy najlepsze narty dla początkujących

Pierwszy wypad na narty to ekscytujące przeżycie. Śnieżne szaleństwo szaleństwo może ponieść każdego, małego i dużego, grubego i chudego. Grunt to odpowiednie przygotowanie, nastawienie, a przede wszystkim sprzęt – czyli narty. A trzeba wiedzieć, że ich wybór to zdecydowanie podstawa przy pierwszych szusach. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak dobrać najbardziej odpowiednie dla siebie narty? Mamy kilka rad.

Narty dla początkujących – jak wybrać?

Jest kilka ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze nart. Są to przede wszystkim:

  • budowa – choć w ostatnich latach technologia budowy nart dała duży krok do przodu, klasyczny model jest nadal na topie. Dla początkujących sprawdzą się narty z drewnianym rdzeniem, budowanych na zasadzie tworzenia kanapki. Polega ona na nakładaniu na siebie kolejnych warstw narty.
  • długość – krótszymi nartami będzie się łatwiej skręcało. Należy pamiętać jednak o tym, że dłuższe narty będą bardziej stabilne, a przy okazji lepiej będą sprawdzać się przy dłuższych skrętach. Przy długich płozach istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wywrócenia się.
  • kształt – to od niego zależy promień skrętu. Obecnie narty są zazwyczaj szerokie na końcach, a zwężają się w miejscu, gdzie wpina się buty. Takie narty często same wcinają się w łuk.
  • twardość – twarde narty są bardziej stabilne, ale gwarantują przy tym większą prędkość i dynamikę jazdy. Warto pamiętać, że to od nart zależy komfort jazdy, dlatego deski dla początkujących lub dzieci są bardziej miękkie, by narciarz nie nabrał od razu zbyt dużej prędkości.
  • waga – będąc w sklepie ze sprzętem narciarskim nie sposób nie zauważyć, że poszczególne modele różnią się od siebie wagą. Lżejsze modele są zazwyczaj dedykowane dla początkujących oraz dzieci. Zapewniają one łatwiejszy skręt, jednak niestety maja także swoje wady. Przy dużej prędkości mniej redukują drgania, co z kolei sprawia, że o wiele łatwiej się wywrócić.
  • Sztywność poprzeczna – jest to cecha, która gra najmniejszą rolę przy wyborze nart dla osób początkujących. Wszystko za sprawą tego, że nie wychylają się oni za mocno przy skrętach, a sztywność poprzeczna odpowiada za to, by narty nie zsuwały się podczas skrętu.

Jakie narty na początek?

Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszych nart, musisz że wiedzieć, że podstawowymi kryteriami przy ich wyborze są wiek, ciężar i twoje umiejętności narciarskie. Jako pierwsze narty warto wybrać te o długich i płaskich płozach – czyli narty zjazdowe. Umożliwią one naturalny i płynny ślizg oraz dopasują się do podłoża. Dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o kontrolę nad nartami, a sama jazda stanie się przyjemnością.

narty dla początkujących, gdzie na narty dla początkujących, narty zjazdowe dla początkujących, narty biegowe dla początkujących, narty dla początkujących jak dobrać, narty damskie dla początkujących, narty austria dla początkujących, długość nart dla początkujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj