Rower stacjonarny to chyba najpopularniejszy przyrząd do ćwiczeń. Wiele osób żyje w ciągłym pędzie, dlatego nie ma czasu ani ochoty na spędzanie wolnej chwili na siłowni. Właśnie dlatego decydujemy się na zakup roweru treningowego do domowego zacisza. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup urządzenia, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Oto kilka istotnych elementów, które powinien mieć wymarzony rower stacjonarny.
Rower stacjonarny – jaki typ wybrać?
Zanim udasz się do sklepu, zastanów się, jaki typ roweru jest dla ciebie najbardziej odpowiedni. Do wyboru masz kilka opcji:
- rower mechaniczny – to najtańszy i najprostszy typ, który do uzyskania oporu wykorzystuje tarcie koła zamachowego.
- rower magnetyczny – jest nieco bardziej złożony, a opór wytwarza dzięki polu magnetycznemu. Dzięki wbudowanemu komputerowi, ćwiczący sam może ustawić odpowiadający mu opór. Warto podkreślić, że ten typ roweru pracuje dużo ciszej niż jego poprzednik.
- rower elektromagnetyczny – to innowacyjna propozycja, która wykorzystuje elektromagnetyczny hamulec. Możemy na nim uzyskać znacznie większy opór w porównaniu do pozostałych modeli.
Rowery stacjonarne możemy podzielić również ze względu na typ budowy. I tak mamy do wyboru:
- rower pionowy – podczas ćwiczeń zachowujemy pozycję najbardziej podobną, do tej jak podczas jazdy na normalnym rowerze.
- rower poziomy – jest to model szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z problemami z kręgosłupem oraz cierpiącym na otyłość. Wszystko za sprawą tego, że ćwiczący przybiera o wiele wygodniejszą pozycję i może się oprzeć.
- rower spinningowy – został skonstruowany tak, aby mógł być wykorzystywany do modnego ostatnio aerobiku na rowerze. Rower spinningowy to przede wszystkim solidna konstrukcja, która jest tak ważna przy zmienianiu pozycji w trakcie ćwiczeń.
Rower stacjonarny – istotne elementy
Jeżeli już zdecydujesz się na wybór odpowiedniego dla siebie typu roweru, pamiętaj by zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, takich jak na przykład producent. Staraj się wybierać modele znanych i sprawdzonych producentów, którzy oferują odpowiednią gwarancję. Nie korzystaj z ofert z chińskich aukcji internetowych. Ich urządzenia często szybko się psują. Ważna jest także skala obciążenia. Możemy je ustalić manualnie lub przy użyciu komputera. Elektronicznie ustawiane obciążenie pozwoli na ustawienie dopasowanego do siebie typu treningu. Jeżeli decydujesz się na zakup roweru do ćwiczeń, zadbaj o to, by był on wyposażony w komputer, który pomoże ci spersonalizować trening. Ułatwi zbadanie kondycji czy pomiar tkanki tłuszczowej. Jeżeli już sprawdzisz wszystkie podstawowe funkcje, zastanów się także na opcjami dodatkowymi, takimi jak wejście do komputera czy wbudowane głośniki.
rower stacjonarny, rowery stacjonarne, rower stacjonarny olx, rower stacjonarny magnetyczny, rower stacjonarny a odchudzanie, rower stacjonarny kettler, jazda na rowerze stacjonarnym